Plši velcí 2016

Na samém konci prázdnin k nám do stanice přivezl pán z Olomouce v kbelíku 6 malých plchů. Pohled na malinkatá choulící se tělíčka moc neupomínal na jejich celý český název, jednalo se totiž o plchy velké. Plši pocházeli z Konicka, kde je majitel chaty našel při bourání kůlny. Jejich matka bohužel nepřežila.

Ač to nevypadalo moc příznivě, podařilo se nám malé plchy naučit pít umělé mléko a rychle potom přešli na pevnou stravu, která v jejich případě představovala žaludy, kaštany, slunečnici, psí piškoty a různá semena.

Přestože měli potravy -  zejména nejmilovanějších piškotů -  dostatek, každodenně probíhaly líté boje o jeden jediný piškot – šestice plšat se proměnila v jedno divé živé klubíčko. Nešťastný piškot někde uprostřed. 

Koncem září se z okatých hbitých zvířátek ze dne na den stala spořádaná sádelnatá stvoření vzorně se připravující na dlouhý zimní spánek.

A tak v říjnu, kdy si každý správný plch hledá místo s bohatou peřinou kypré lesní půdy a spadaného listí, jsme s našimi chlupatými buřtíky vydali do Hostýnských vrchů. Nechali jsme jim jejich oblíbenou budku i s krmením, aby jejich přechod z voliéry do reálného světa byl pěkně pozvolný. Dobrou noc.:-)