Ostříž lesní 2020

Tohoto malého hbitého dravce – lovce létajících ptáků -  jsme přijali ve velmi špatném stavu. Byl to tohoroční pták, mladý samec. Viditelné zranění jsme nezaznamenali, nebyl však schopen postavit se na nohy, v boxu jen bezvládně ležel. U dravců je to vždy špatné znamení. Pravděpodobnou příčinou jeho stavu byl možná náraz nebo vysílení, vyhladovění… 

Pomocí pinzety, trhaného masa, vitamínů a velké trpělivosti se však podařilo ostříže udržet naživu.

Byl to opravdu vděčný strávník, vyžadoval ovšem důkladnou osobní péči, pěkně pinzetkou do zobáku. Každý den čekal pěkně nachystaný, ostříží oči na stopkách, na svoji obvyklou snídani a totéž se opakovalo odpoledne. Během podzimního tahu dravců už byl ve výtečné kondici, byl nejvyšší čas jej okroužkovat a vypustit. Další dva dny se motal kolem stanice, proháněl jiřičky a pak zmizel. Jak si poradí? Dokáže se uživit? Odletí s ostatními dravci? To je vždy velká neznámá, pouštíme-li vyléčeného ptáka zpět do života v přírodě.

Velké překvapení nás čekalo o 4 dny (!) později. Na stanici došlo zpětné hlášení o odchytu našeho ostříže v kroužkovací stanici v centrálním Chorvatsku.