Oologie

Vedle oologických sbírek Národního muzea a Moravského zemského muzea zřejmě nejrozsáhlejší sbírka ptačích vajec v České republice.

Oologická sbírka pochází převážně z území České republiky, a to od volně hnízdících ptáků; jen malá část od ptáků chovaných v zoologických zahradách. Menší kolekce vajec ze zahraničí byla získána při expedici na Island (sběry Z. Klůze). Sbírka obsahuje 12 600 vajec ptáků 465 druhů ptáků. 

Vejce byla sbírána při výzkumech pracovníky muzea do roku 1990, v současné době představují přírůstky prakticky pouze záchranné sběry. Koupí byly získány sbírky F. Hejla (1970), Ing. Stružky (Zoo Lešná, 1976), Z. Klůze (1980), J. Toufara (1983) a E. Pohleho (1984). V roce 1981 darovala muzeu svou sbírku Střední lesnická škola Hranice. Řada vajec byla získána od členů MOS jako snůšky opuštěné, případně šlo o nevylíhlá vejce významných druhů ptáků.

Výjimečná je kolekce ptačích snůšek z Islandu, stejně jako nejpočetnější kolekce vajec racka chechtavého s mnoha typy zbarvení i velikosti.

Oologická sbírka je uložena v budově Ornitologické stanice. Vůbec poprvé je část této sbírky vystavena ve stálé expozici Ptáci Česka, vejce jsou vystavena celkem u 248 druhů.

Sbírku spravuje RNDr. Josef Chytil, Ph.D.