Vyrobte papírového ptáčka na oslavu Dne ptactva

1. dubna se pomyslná „obloha“ velké přerovské Pasáže zaplní křídly ptáků roztodivných velikostí a tvarů. Desítky, stovky ptačích křídel se rozvlní v proudícím vzduchu a snad tiše oživí prostor i šustivým zvukem. Poletovat si tam budou několik týdnů.

Tohle všechno se ale nestane jen tak. A pozor, nebude to apríl, se kterým máme 1. duben spojený! Ostatně se pak můžete přijít přesvědčit. Ale hlavně se můžete na tomto neobvyklém jevu podílet. Jak? Ptáčci budou vyrobení z papíru a zavěšeni na strop šňůrkami. Návodů na výrobu takového ptáčka jsou plné různé internetové stránky, můžete si vymyslet i vlastního. Měl by být vyrobený z tvrdého papíru, aby vydržel poletovat co nejdéle. A je třeba ho odevzdat na pokladnu přerovského zámku, do budovy ORNIS v Bezručově ulici nebo do Výstavní síně Pasáž do 30. 3. 2022.

A kteří blázni tohle vymysleli? Ti, kteří ptáky milují, kteří se o ně zajímají a starají a kteří ví, že 1. duben slavíme více než sto let jako Mezinárodní den ptactva. Děje se tak na památku podepsání první mezinárodní úmluvy  na jejich ochranu. A že je co chránit: mezi lety 1980 a 2017 vymizelo z EU kolem 600 milionů ptáků. Představte si, že by zmizel každý šestý pták, kterého slyšíte nebo vidíte. Nejohroženější skupinou ptáků podle biotopů jsou v EU i u nás ptáci zemědělské krajiny, což svědčí o nedobrém hospodaření s ní. Dnes už není třeba chránit jen druhy vzácné, ale i ty běžné, jako je třeba špaček nebo vrabec. A právě na nich je početní úbytek vidět nejvíce. 

Připojte se ke slavnosti ptactva a přijďte se pod křídly ptáků od 1. dubna dozvědět více o tom, s jakými problémy se svět ptáků potýká, jak je chráníme a jaké máme naděje na zlepšení.