Věda malebná

Ve vědecké ilustraci se setkávají na první pohled dva zcela odlišné světy – věda a umění. Zatímco vědecké poznání se snaží o co nejvyšší přesnost a objektivitu, výtvarné umění často cílí spíše na estetické cítění a dojmy. Přesto se oba obory úspěšně doplňují právě v rámci vědecké ilustrace.

Výzkumné poznatky jsou nejčastěji prezentovány ve formě psaného textu. Ten však může být obtížně srozumitelný i samotným odborníkům. Jeho převedení do vizuální podoby tak umožňuje větší názornost a snazší pochopení i laikům. Posláním vědecké ilustrace je tedy především výtvarnou formou jasně a zřetelně vysvětlit vědecká témata, ať už se jedná o nákresy rostlin a živočichů, map nebo znázornění postupů a experimentů. Z tohoto důvodu je hlavní právě srozumitelnost, estetika se odsouvá až na druhé místo. „Škaredá“ kresba tedy nevadí, pokud plní svůj účel. Přesto je žádané, aby ilustrace splňovaly obojí a byly názorné i krásné zároveň.

Výstava nastíní historii vědecké ilustrace a různé náměty napříč přírodovědnými obory. Představí různé metody kreseb a tisků, od perokresby po infografiku, od dřevořezu po umělou inteligenci. O slovo se přihlásí i vybraní čeští a zahraniční autoři. Součástí výstavy je i tvořivý koutek, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet vědeckou kresbu celou řadou výtvarných způsobů. Pro školní skupiny je připraven výukový program zaměření na kreslení přírodních motivů.

Veškeré texty jsou v českém a anglickém jazyce a tím přístupné pro široký okruh i zahraničních návštěvníků.

 

Vernisáž: čtvrtek 3. 4. 2025 od 17 hodin

Trvání výstavy: 4. 4. - 2. 11. 2025

Vstupné: plné 60 Kč, snížené 30 Kč

Veda_plakat        hadi_web

(J. J. Audubon, M. S. Merian, M. Veselý)

Doprovodné akce k výstavě:

10. 4. 2025   Vědecká ilustrace krok za krokem

Přednáška Mgr. Jany Růžičkové, Ph.D. a Mgr. Marie Hánové, autorek řady biologických vědeckých ilustrací, od 17 hod v budově ORNIS, vstupné 40 Kč.

Vědecká ilustrace není jen umění – je to klíčový nástroj pro porozumění a komunikaci vědeckých poznatků. Jak vzniká a co obnáší práce vědeckého ilustrátora? Jaké metody používá a proč jsou ilustrace nepostradatelné ve vědeckém bádání. Přednáška vás provede tvorbou ilustrace od skici až po finální podobu, ať už v tradiční nebo digitální formě. Ukážeme si také, jak probíhá práce na zakázku a jak se věda díky ilustracím stává přístupnější pro každého.

jana-ruzickova-carabus-scheidlerii

(J. Růžičková)

Další akce budou upřesněny v průběhu roku.

INFORMACE O POŘIZOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ, OBRAZOVÝCH A ZVUKOVÝCH ZÁZNAMŮ Z AKCÍ
V rámci akcí pořádané Ornitologickou stanicí (ORNIS) budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.