Na festivalu AFO představíme film o historii ORNIS

V rámci mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc (AFO), zaměřeného na populárně-vědecké snímky, bude uveden film "Průlet historií přerovské ornitologické stanice" o historii ORNIS, nejstarší ornitologické stanici v Česku. Film byl vytvořen pro Muzeum Komenského v Přerově jako součást nové expozice Ptáci Česka na ORNIS a klade si za cíl seznámit návštěvníky s poutavou historií stanice. 

Ta se začala psát před téměř sto lety, kdy skupina nadšenců založila v Přerově Moravský ornitologický spolek (1932) a později Výzkumnou ornitologickou stanici (postavena 1938). „Stanice si za svou historii prošla mnoha neveselými etapami, přestavbami i povodní,“ vypráví její dlouholetý vedoucí, ornitolog Josef Chytil. „Po celou dobu její existence ale nepřestávala sbírkotvorná činnost, díky které zde nyní nalezneme největší sbírku ptačích preparátů a vajec české provenience. Vzhledem k mnoha zmíněným peripetiím jsme se rozhodli tuto historii zvěčnit i formou filmu.

Film vznikl v souvislosti s nejnovější rekonstrukcí budovy ORNIS (dokončenou 2023) a novou expozicí Ptáci Česka. Financování bylo zajištěno prostředky poskytnutými Olomouckým krajem a Muzeem Komenského v Přerově. „Rekonstrukce ORNIS patřila k největším investičním projektům Olomouckého kraje v oblasti kultury v uplynulých letech,“ dodává Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu a památkovou péči. „Jsem rád, že příběh tohoto unikátního místa i sbírky, která je zde spravována, se dostává k veřejnosti i ve filmové podobě. Obzvlášť mě pak těší uvedení na světovém festivalu Academia Film Olomouc.

Krátký film je odvyprávěn z pohledu tří fiktivních členů stanice, kteří byli svědky její historie a vývoje v jednotlivých etapách. "Nechtěli jsme natočit suchý, učebnicový výklad historie ozdobený infografikou a animacemi,“ říká o filmu režisérka Marie Dvořáková, držitelka studentského Oscara za krátký film. „Snažili jsme se do filmu dostat lidský pohled, který v sobě nese emoce. Chtěli jsme v divákovi navodit pocit, že historii stanice sám prožil." V hlavních rolích se tak představí jak profesionální herci, tak samotní pracovníci stanice, ornitologové a dobrovolníci.

Zvláštní uvedení filmu se koná v rámci programu AFO v pátek 26. dubna v 16:30 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Součástí promítání bude i diskuse s tvůrci filmu a herci. Film se posléze stane součástí expozice Ptáci Česka v prostorách ORNIS, kde bude v kinosále volně dostupný ke zhlédnutí všem návštěvníkům.